Askerlik yeri öğrenme! Mayıs celbi ne zaman açıklanacak? Askerlik yerleri sorgulama

Mayıs celbinin ne zamana açıklanacağı en çok merak edilen konulardan biri oldu. Bu yıl Mayıs celbi ile askere alınacak olan er ve yedek astsubay aday adayları için sevk işlemleri ve hizmet tercihleri ile ilgili detaylar belli oldu.

Konuya ilişkin açıklama Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. İşte herkesin merakla beklediği o açıklama:

Seçim ve sınıflandırma sonuçları 03 Mayıs 2024 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır. Ancak daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar da dâhil olmak üzere yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden, tabi oldukları celp ve sevk döneminde 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nda belirtilen mazeretleri olmaksızın bakaya kalanlar er statüsünde askere sevk edileceklerdir.  Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar veya sevk belgesini aldığı halde kendisine verilen yol süresi dışında sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılanlar hakkında bakaya işlemi yapılacaktır.

MAYIS CELBİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Askerlik seçim ve sınıflandırma sonuçları 3 Mayıs 2024’te açıklanacak. 

Aşağıdaki bağlantı üzerinden askerlik yerlerini öğrenebilirsiniz.

ASKERLİK YERLERİ SORGULAMA

SEVK BELGESİ NE ZAMAN ALINACAK?

Sevk tarihinden 10 gün önce ise e-Devlet veya askerlik şubesinden sevk belgesi alınabilecek.

İşte sevk tarihleri:

  • 16 Mayıs 2024 – Yedek Subay/Astsubay Adayları/Er (Birinci grup)

  • 27 Haziran 2024 – Er (İkinci grup)

  • 25 Temmuz 2024 – Er (Üçüncü grup)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x